Polub nas na

AMERYKANIE NA ZADYMCE

Dwudziestemu pierwszemu festiwalowi Lotos Jazz Festival – Bielska Zadymka Jazzowa będzie towarzyszyć wystawa fotograficzna pod tytułem Amerykanie na Zadymce.

Tą wystawą chcemy zobrazować udział najwybitniejszych amerykańskich muzyków jazzowych w naszym festiwalu. Niewątpliwie największą grupą muzyków jazzowych, którzy zaszczycili  festiwal, to Polacy. Ale drugą nacją pod względem ilości muzyków, która na dobre wpisała się w festiwal, to wybitni jazzmani amerykańscy. Tą listę już w 2001 roku, czyli w trzeciej edycji Zadymki otworzyli Wayn Bartlet i Peter Cardarelli. A potem już poszło. Gościliśmy największych, a m.in. Wayn Shorter, Ron Carter,  Dee Dee Bridgewater, McCoy Tyner, Dianne Reeves, Roy Hargrove, Billy Cobham, i wielu, wielu innych.

Ich wszystkich śledziły obiektywy naszych wiernych fotografów, począwszy od prób, a skończywszy na wielokrotnych bisach koncertowych.

Ta wystawa to wspomnienie.

Wspomnienie amerykańskich muzyków, ich koncertów, ich emocji i ich jazzu. Jazzu jako muzyki, która narodziła się w USA, a która z edycji na edycję uświetniała nasz festiwal.

Fotografia to czas przeszły, a Zadymka to czas ciągle przyszły i mamy nadzieję, że to pierwsza duża wystawa amerykańskich wirtuozów jazzu i nie ostatnia.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w dniu 02.03.2019 r. o godz. 20:30 na parterze w pasażu Galerii SFERA I, wstęp wolny.

Zwiastun filmowy festiwalu

Kurt Elling z NOSPR na 20. Zadymce.

Aktualności

LOTOS Jazz Festival 21. Bielska Zadymka Jazzowa