Polub nas na


Wykonawcy

 

Branford Marsalis jest jednym z najważniejszych, najbardziej wpływowych muzyków jazzowych trzech ostatnich dekad, genialnym saksofonistą, kompozytorem, wybitnym autorytetem, artystą z misją. Grał z najlepszymi (Blakeyem, Hanockiem, Davisem, Stingiem), prowadzi własne formacje, z którymi nagrywa epokowe albumy. Swą grą, zdyscyplinowaną pod względem formy i ekspresji, pełną śmiałych rozwiązań melodycznych, kolorystycznych i artykulacyjnych wciąż pokazuje, jak ogromny potencjał tkwi w akustycznej formule jazzu, w jaki sposób – nie oddalając się od idiomu gatunku – można tworzyć muzykę o wysokich walorach artystycznych, nowoczesną, a przy tym otwartą na szerokiego odbiorcę.

Piotr Schmidt Trębacz jazzowy, producent muzyczny, wydawca, lider zespołów, wykładowca na AM w Katowicach oraz na Instytucie Jazzu w PWSZ w Nysie. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, na której w czerwcu 2016 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk muzycznych. Piotr Schmidt jest stypendystą University of Louisville, Kentucky, USA 2006, ponadto w okresie debiutanckim w latach 2006 – 2010 zdobył wiele indywidualnych i zespołowych nagród, wyróżnień i Grand Prix. Piotr Schmidt ma na koncie jedenaście autorskich płyt oraz od siedmiu lat uważany jest przez czytelników Jazz Forum za jednego z czterech najlepszych trębaczy jazzowych w Polsce. Piotr Schmidt grał na większości najbardziej liczących się festiwali jazzowych w Polsce i wielu w Europie. Współpracował lub współpracuje z największymi nazwiskami polskiego jazzu, a także artystami zagranicznymi. 

Paweł Kaczmarczyk Jeden z najciekawszych pianistów jazzowych, kompozytor , wydał cztery albumy autorskie, dwa kolejne ukażą się wkrótce. Zdobył m.in. nominacje do Nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk” oraz nagrody „Gazety Wyborczej” i radiowej „Trójki”. Przełożył twórczość Ignacego Jana Paderewskiego na swój własny, oryginalny język muzyczny i tak powstała fuzja muzyki klasycznej, jazzu i folku. Będzie to niepowtarzalna okazja do wysłuchania reinterpretacji utworów Paderewskiego, takich jak Allegro Con Brio czy Allegro Maestoso, które stanowią ponadczasowe źródło inspiracji dla współczesnych twórców.

Regina Carter Genialna instrumentalistka, powszechnie uznawana za najwybitniejszą skrzypaczkę jazzową na świecie i honorowana najważniejszymi laurami jazzu (od prestiżowych ankiet Down Beat, po udział w najważniejszych festiwalach i prestiżowych wydarzeniach muzycznych na całym świecie). Wśród artystów, z którymi współpracowała są: Aretha Franklin, Lauryn Hill, Mary J. Blige, Billy Joel, Dolly Parton, Max Roach czy Oliver Lake. Czerpie z różnorodnych wpływów, takich jak muzyka klasyczna, jazz, swing, funk i world. Skrzypaczka wymyka się komercyjnej sferze muzyki, jest ikoną tego, co w wielkiej sztuce najważniejsze: artystką non-konformistką z ogromnym talentem i ambicjami.

Wojtek Mazolewski Polski basista i kontrabasista jazzowy, jeden z współtwórców yassu, lider zespołów Pink Freud, Bassisters Orchestra i Wojtek Mazolewski Quintet. Album „Polką”, wydany w 2014 roku w Polsce stał się sukcesem sprzedażowym, a jego światowe wydanie w wytwórni Whirlwind Recordings zostało entuzjastycznie przyjęte, o czym świadczą choćby recenzje w magazynach DownBeat czy The Wire. Podczas drugiego zadymkowego koncertu na Szyndzielni przygotuje specjalny program, który wykona Wojtek Mazolewski Quintet oraz gościnnie wybitni młodzi muzycy z Czech i Słowacji. Jako że BIelsko-BIała i Podbeskidzie to region leżący na styku trzech krajów: Polski, Czech i Słowacji, ten punkt programu ma zaprezentować i budować współpracę kulturalną między naszymi krajami.

Tom Harrell Wybitny amerykański trębacz i kompozytor jazzowy. Wielokrotnie uznawany był za najlepszego trębacza roku w ankietach magazynów „DownBeat” i „JazzTimes”, a także kilkukrotnie nominowany do nagrody Grammy. nagrywał między innymi z takimi jazzowymi ikonami jak Bill Evans, Horace Silver, Dizzy Gillespie, czy Lee Konitz. Jako lider, od czterdziestu lat, rejestruje albumy czerpiące z wielu gatunków, o bardzo zróżnicowanych składach. Harrell aranżował dla najsłynniejszych orkiestr jazzowych (Metropole Orchestra, Danish Radio Big Band), jak i dla popularnych instrumentalistów mniej związanych z jazzem (m.in. Carlos Santana).

Pat Metheny To jeden z najbardziej wszechstronnych artystów w historii jazzu, muzyk wielostylistyczny, swobodnie operujący językiem postbopu, free, fusion, electric, latino i world music. Stworzył niepowtarzalne brzmienie, a właściwie paletę barw i poetykę gry, które są natychmiast rozpoznawane, niezależnie od konwencji, w jakiej się wypowiada. Zdobywca 20 nagród Grammy. Pat Metheny to jeden z najpopularniejszych muzyków jazzowych na świecie. Jako Artysta-rezydent weźmie udział w trzech wydarzeniach: w specjalnym koncercie przygotowanym z polskimi jazzmanami (8 marca w Bielsku-Białej); w mistrzowskich warsztatach gitarowych (8 marca w Katowicach) oraz w premierowym wykonaniu symfonicznej wersji legendarnej płyty „Beyond the Missouri Sky ” (10 marca w Sali NOSPR w Katowicach, którą wykona z Narodową Orkiestrą Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach.). Do wszystkich wydarzeń przygotuje repertuar, w przypadku koncertu symfonicznego opracuje partyturę orkiestrową i dodatkowo poprowadzi wszystkie próby niezbędne do realizacji tych wydarzeń.

Alexander Humala Urodzony na Białorusi młody dyrygent o ogromnej wrażliwości i wyobraźni muzycznej. Jego niezwykły talent pozwala mu nieustannie znajdować nowe źródła natchnienia dla swej muzyki. Dał się poznać jako niezwykle obiecujący muzyk, który łączy osadzenie w rosyjskiej tradycji muzycznej ze znajomością muzyki i kultury europejskiej. Laureat wielu nagród, występował z wieloma orkiestrami z Białorusi, Włoch, Litwy, Łotwy, Rosji, Wielkiej Brytanii, Holandii i Polski.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pełni rolę ambasadora kulturalnego reprezentującego Polskę na międzynarodowej scenie artystycznej. Zespół zrealizował ponad 200 nagrań dla wielu renomowanych wytwórni, występował niemal we wszystkich krajach Europy, a także na innych kontynentach, współpracując z wieloma znakomitymi dyrygentami, solistami i kompozytorami.

Henryk Miśkiewicz – uznany saksofonista altowy i klarnecista, muzyk wszechstronny związany z jazzem. To również kompozytor i aranżer który, zaszczepił swoim dzieciom miłość do muzyki, zwłaszcza jazzowej. Grał prawie ze wszystkimi znakomitościami jazzu polskiego jak zagranicznymi wykonawcami. Trzykrotny laureat nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka.
Dorota Miśkiewicz – wokalistka jazzowa, kompozytorka, autorka tekstów i skrzypaczka. Jest wokalistką wciąż poszukującą, eksperymentującą z jazzem, popem, muzyką brazylijską, bałkańską (piosenka „Jovano Jovanke” czyli “Anna Joanna”), afrykańską (duet z Cesarią Evorą), czy poważną (płyty z Włodzimierzem Nahornym oraz Kwadrofonikiem). Wydała do tej pory siedem albumów a czego dwie ,,Caminho’’ (2008) i ,,Lutosławski Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci’’ (2013) zdobyły status złotej płyty.

Michał Urbaniak Polski muzyk jazzowy, kompozytor i aranżer, grający głównie na skrzypcach i saksofonie. Współtwórca nowojorskiego tzw. Fusion Jazzu i aktualnie UrbJazzu i jako pierwszy kreator muzyki fusion wprowadził jazz rock, rap i hip hop do jazzu zakładając w roku 1989 zespół Urbanator, a od 27 stycznia 1995 Projekt UrbSymphony, gdzie obok zespołu jazzowego, rappera, komputera występuje cała orkiestra symfoniczna. Grał w popularnych klubach („Village Vanguard”, „Village Gate”) i w słynnych salach koncertowych (Carnegie Hall, Beacon Theatre, Avery Fisher Hall). Grał z gwiazdami takimi jak Weather Report, Freddie Hubbard, Elvin Jones, Herbie Hancock, Chick Corea, Miles Davis, George Benson, Billy Cobham. Urbaniak zapraszał i był zapraszany do współpracy przez wielu znanych jazzmanów (Lenny White, Wayne Shorter, Marcus Miller, Joe Zawinul, Ron Carter, Kenny Barron, Buster Williams, Quincy Jones).

Zwiastun filmowy festiwalu

Kurt Elling z NOSPR na 20. Zadymce.

Aktualności

LOTOS Jazz Festival 21. Bielska Zadymka Jazzowa